Novinky na Váš e-mail

CaMgZn

Lecithin

Zajímavosti o zdraví

10/31/2013

Užívání rybího oleje vykazuje příznivý vliv na srdeční rytmus

Omega 3Meta-analýza 15-ti studií dokládá, že zdravotní přínos rybího oleje, který je bohatý na nenasycené omega-3 mastné kyseliny, může být spojován se schopností příznivě ovlivňovat srdeční rytmus.

Přínos rybího oleje (a omega-3 nenasycených mastných kyselin v něm obsažených) pro zdraví srdce je velmi dobře zdokumentován. Poprvé byly informace o příznivém vlivu na srdce publikovány v 70. letech minulého století.

Dosud bylo prokázáno, že polynenasycené mastné kyseliny jsou spojovány se zlepšením hladiny tuků v krvi , snížením rizika ke sklonům vzniku trombózy , snížením krevního tlaku , příznivého ovlivnění srdečního rytmu a zlepšení žilních funkcí .

Čínští vědci analyzovali 15 studií a došli k závěru, že vlivem užívání rybího oleje došlo k průkaznému zlepšení proměnlivosti srdečního rytmu (přesný mechanismus účinku však zatím není znám).

Nicméně, bylo zjištěno, že zejména DHA (dokosahexaenová kyselina – mastná kyselina obsažená v rybím oleji) je hojně zastoupena v nervové tkáni a může hrát důležitou roli v  udržování normálních neurologických funkcí . Zdá se tedy, že rybí olej by mohl být nápomocen při léčbě některých degenerativních nervových onemocnění, jako např. Alzheimerova choroba (k tomu je však zapotřebí provést řadu dalších studií).

Zdroj: Xin. V et al.: Short-term effects of fish-oil supplementation on heart rate variability in humans: a meta-analysis of randomized controlled trials. American Journal of Clinical Nutrition. 2013.